Najstariji i najmlađi otoci Jadranskoga mora nalaze se u srednjojadranskom području, zbog čega je ono geološki najraznolikije. Zapadno od Komiže na otoku Visu nalaze se otočići građeni isključivo materijalom vulkanskog (magmatskog) porijekla. To su pučinski usamljena Jabuka i otok Brusnik koji se nalazi jugozapadno od otoka Sveti Andrija. Republika Hrvatska ima preko 1.200 otoka i otočića, a ova su dva naše geološko blago jer su jedini vulkanskoga porijekla.
Ribarsko utočište i sklonište
Otočići imaju veliki značaj i u povijesti ribarstva. Dubine oko Jabuke, smještene u području najdubljeg mora srednje Dalmacije, obiluju ribom i drugim morskim organizma, a sam Brusnik svojevrsni je spomenik ribarima. Za razliku od Jabuke, koja se strmo uzdiže 98 metara nad morem i nema prirodnog skloništa za ribare, Brusnik je u prošlosti, osim kao ribarsko utočište o čemu svjedoče ostaci ribarskih kućica u kojima su solili plavu ribu, ribarima služio i kao sklonište za vrijeme nevera. Jedinstven je po klancu s depresijom koju popunjava more (sredina otoka), a u kojem su komiški ribari napravili jastožere, odnosno bazene s morskom vodom građene od oblutaka za čuvanje jastoga.
EU NATURA 2000
Površina Viškog arhipelaga zauzima gotovo 6.000 km². Otočići Jabuka i Brusnik, uz ostale otoke i podmorje arhipelaga, pripadaju ekološkoj mreži EU NATURA 2000. U akvatoriju su Visa i ovi otoci i otočići: Biševo, Sv. Andrija, Veliki i Mali Barjak, Ravnik, Budikovac (lokalno Budihovac), Veli i Mali Paržanj, Host, otočje Palagruža i dr.
Projekt NATURA 2000 za cilj ima održati ili poboljšati stanje očuvanosti ciljanih bioloških vrsta i njihovih staništa. Zbog svoje morske i kopnene biološke raznolikosti Viški je arhipelag svjetska ekološka organizacija WWF uvrstila u Adriatic Blue Corridor i proglasila ga „jednom od 10 posljednjih rajskih oaza Mediterana“.
Geopark Viški arhipelag je pod zaštitom UNESCO-a. Fotografijama vam želimo dočarati geološku prošlost Viškog arhipelaga, ljepotu dijela obale i bistrinu mora te vas upoznati sa zaštićenim područjima prirode.
Tekst i foto: Marijana De Marchi. prof. ribarsko-nautičke skupine predmeta i mentorica eko grupe Zdravo more, Pomorska škola Split