Plavo obrazovanje - Značaj Jabučke kotline i važnost njezine zaštite zbog višegodišnjeg prelova i iscrpljenosti ribljeg fonda

Na području srednjega Jadrana svojom se važnošću ističe Jabučka kotlina koja se nalazi u akvatoriju vulkanskog otočića Jabuke. Najveća dubina kotline iznosi 273 metra i za ribarstvo je od iznimnoga značaja. U njoj se nalazi gotovo četvrtina ukupne biomase gospodarski važnih vrsta srednjeg i sjevernog Jadrana i najvažnije je mrjestilište i rastilište brojnih vrsta.

Izlov talijanskih , ali i hrvatskih ribarica je trajao godinama

Do donošenja ribolovnih mjera, hrvatski i talijanski ribari su lovili u njezinom području različitim ribolovnim alatima. Desetljećima su ribari, prvenstveno talijanski, mrežama koćama „orali“ po njezinom dnu. Zbog dugogodišnjeg je velikog ribolovnog napora stanje u Jabučkoj kotlini postalo loše. Situacija je kod nekih gospodarskih vrsta riba i drugih morskih organizama bila zabrinjavajuća jer je prelov iscrpio njihov fond.

Očuvanje bioraznolikosti Jabučke kotline postalo je prioritet. Suradnja hrvatskih i talijanskih znanstvenika, uz podršku zelenih udruga (MedReact i WWF) i ribara, rezultirala je u konačnici trajnom zaštitom Jabučke kotline.

Pozitivni rezultati zabrane i ograničenja ribolova - ribari kao čuvari ekosustava

U njezinom središnjem dijelu danas su zabranjene sve vrste ribolova (osim ograničenog tunolova), a okolne zone za koje su propisane posebne mjere regulacije ribolova pokazuju pozitivne rezultate oporavka gospodarski važnih vrsta. Danas se u tim zonama lovi puno bolje nego na ostalim područjima gdje zabrana nije uvedena.

Na primjeru zaštite Jabučke kotline i ostale su zemlje donijele preporuke za načine proglašavanja zaštićenih područja. Ona je najbolji primjer kojom se brzinom ekosustav može oporaviti. Danas su ribari čuvari Jabučke kotline i njezinih resursa. Ekološki uvjeti važni su i za područje Jabučke kotline.

Tekst: Marijana De Marchi, prof. ribarsko-nautičke skupine predmeta i mentorica eko grupe Zdravo more, Pomorska škola Split

Foto: Marijana De Marchi i učenici eko grupe