Prvi put na jednom mjestu: Najznačajniji podmorski nalazi Dalmacije od kojih većinu javnost do sada nikada nije vidjela

Multimedijalna izložba "VRHOVI DUBINA – podvodna baština Splitsko-dalmatinske županije", koja po prvi put javnosti otkriva najvrjednije nalaze iz podmorja naše županije, bit će otvorena u utorak, 10. lipnja u 20 sati u Staroj gradskoj vijećnici u Splitu.

ŠTO ĆEMO VIDJETI NA IZLOŽBI?

Posjetitelji će moći razgledati preko stotinu artefakta koja potječu iz različitih razdoblja, od prapovijesti, antike i srednjeg vijeka pa sve do Drugog svjetskog rata - od kamenih alata neandertalaca pronađenih na Resniku do olupina američkih bombardera uokolo Visa.

Foto: Božo Vukičević

Izložba predstavlja selekciju najznačajnijih lokaliteta i eksponata iz akvatorija Splitsko dalmatinske županije (9.576 m2):

- nalazi s lokaliteta koji su otkriveni i istraživani  u samim začetcima arheologije i podvodne arheologije na ovim prostorima- poluotok Vranjic, Spinut u Splitu, hrid Krava i uvala Vela Svitnja u Visu i dr.

Foto: Zlatko Sunko

najnovija otkrića s lokaliteta istraživanih posljednjih godina - antički brodolomi otoka Šćedra, novovjekovni brodolom kod otočića Stambedar u akvatoriju Paklinskih otoka, kasnoantički brodolom u Kaštelanskom zaljevu, Siculi (Resnik) i Kaštel Sućurac, brodolomi podmorja Palagruže, novi pronalasci i istraživanja olupina aviona iz 2. Svjetskog rata, brodolomi Gnjilna i Labotovo na Visu i mnogi drugi.

Foto: Ivan Šuta

O PROJEKTU I TEHNOLOGIJA POSTAVA

Riječ je o trogodišnjem projektu tijekom kojeg su izrađene podvodne snimke, provedena su ciljana arheološka ronjenja te odabrani najreprezentativniji nalazi akvatorija Splitsko-dalmatinske županije (dužobalni dio od Marine do Makarske, akvatoriji otoka Brača, Šolte, Hvara, Šćedra, Paklinskih otoka, Visa, Biševa, Sveca, Brusnika i Palagruže), uz stručne tekstove više od 20 autora.

Foto: Igor Mihaljević

Izložba u cjelini donosi slojevitu priču – vremenski, prostorno i tipološki, a materijali su poslužili kao temelj za oblikovanje multimedijalnog postava koji publici omogućuje zaron u virtualni svijet podmorja putem podvodnih videozapisa i VR tehnologije.

ORGANIZATORI i SURADNICI

Izložba je nastala na inicijativu Matee Dorčić, pročelnice Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije, a realizirana je u partnerstvu s Hrvatskim pomorskim muzejom Split. Autori izložbe su Saša Denegri i Silva Kukoč iz Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija RH te Ljubomir Radić, kustos izložbe te ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja.

Foto: Jurica Bezak

U projektu su sudjelovali i Hrvatski restauratorski zavod, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru, Umjetnička akademija u Splitu, Arheološki muzej Split, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Muzej grada Kaštela, te brojni lokalni muzeji i zbirke (Hvar, Vis, Šolta, Makarska, Jelsa, Sutivan, Omiš, Krk). Zahvaljujući velikodušnim posudbama iz ovih ustanova, građa koja je do sada bila skrivena u depoima i privatnim zbirkama, sada je dostupna javnosti.

Foto: Jurica Bezak

Likovno oblikovanje izložbe potpisuje Clinica Studio iz Zagreba, a za vizualni identitet i katalog zaslužan je Studio Kazinoti & Komenda iz Splita.

PLANOVI I GOSTOVANJA

Nakon Splita, u planu su gostovanja i u drugim hrvatskim gradovima, kao i međunarodna prezentacija podvodne baštine Splitsko dalmatinske županije.

ULAZ ZA POSJETITELJE

Ulaz za posjetitelje je slobodan, a izložba će biti otvorena od 11. lipnja do 27. srpnja, od utorka do nedjelje (od 9 do 20 sati) osim praznikom.

"Svaka dubina ima svoju priču. More možda najljepšu. Zaronimo zajedno."

Foto: Jerko Macura