Udruga Sunce upozorava na sve veće pritiske ljudskih djelatnosti na morske i obalne ekosustave, posebice na posidoniju

Udruga Sunce upozorava na sve veće pritiske ljudskih djelatnosti na morske i obalne ekosustave, posebice na posidoniju

Udruga Sunce sudjeluje na 17. izdanju Croatia Nautic Show-a s moćnom porukom: Every breath you take, every fish you eat… It‘s thanks to Posidonia.

Ovaj slogan podsjeća da je zaštita mora ključna za očuvanje Jadranskog mora i njegovih ekosustava. Svaki naš "udah" i "zalogaj ribe" povezan je s morem i njegovim ekosustavima. Podsjećamo, sajam se održava od 3. do 6. travnja u Marini Kaštela, a ulaz na događanje je besplatan, baš kao i informacije o zelenim i održivim praksama na moru koje će udruga Sunce dijeliti na svojem štandu.

Na štandu Sunca možete saznati više o dugogodišnjim analizama pritisaka ljudskih djelatnosti na morske i obalne ekosustave, s posebnim naglaskom na livade morske cvjetnice posidonije. U sklopu projekta Interreg Italy-Croatia BIOPRESSADRIA, razvijaju se strategije i predlažu moguća rješenja usmjerena na smanjenje negativnog utjecaja obalnog i nautičkog turizma na morsku i obalnu bioraznolikost. Projekt se provodi u partnerstvu s Javnom ustanovom More i krš, Javnom ustanovom Nacionalni park Kornati, Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, općinom Monfalcone (voditelj projekta), SELC, Corila i MPA Porto Cesareo.

– Jadransko more pod sve je većim pritiskom devastacije obalnog pojasa, onečišćenja otpadom i otpadnim vodama, nepravilnog sidrenja, prekomjernog izlova. Sve to možemo pripisati neučinkovitosti sustava kontrole i nadzora, ali i manjku osviještenosti javnosti i odgovornog ponašanja u prirodi. Sidrenje fizički oštećuje staništa morskog dna. Važno je gdje se ono odvija jer na pjeskovitom dnu ima minimalan utjecaj, dok sidrenje u livadama posidonije (u narodu zvana i morska trava) iznimno negativno utječe na cjelokupnu bioraznolikost i produkciju mora. Želimo informirati nautičare o važnosti livada posidonije i kako mogu doprinijeti njihovom očuvanju. – kazala je Zrinka Jakl, voditeljica Odjela za zaštitu prirode Sunca.

Istraživanja su pokazala da jahta od 50 metara prilikom jednog sidrenja može uništiti i do 1500 m² posidonije, što je gotovo četvrtina nogometnog igrališta. Kampanja "A di se ti sidriš?" prošlog je ljeta informirala ljubitelje mora o ovoj važnoj temi.

Izvor: Slobodna Dalmacija